Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

70. výročie SNP a 100. výročie prvej svetovej vojny

1. svetová vojna

 

Zámienkou bol atentát v Sarajeve

i_2736783.jpg

Nemecko malo pocit, že je na vojnu lepšie pripravené ako ostatné krajiny. Boj o vplyv na Balkáne zasa zostril nezhody medzi Rakúskom-Uhorskom a Ruskom. Zámienka sa naskytla v júni 1914, keď Rakúsko-Uhorsko uskutočnilo v Bosne, ktorú si nedávno pripojilo, vojenské manévre. 
Odboj obyvateľov Bosny a Hercegoviny podporovalo Srbsko. A tak, keď 28. júna navštívil rakúsky následník trónu František Ferdinand d´Este s manželkou Sarajevo, srbský študent Gavrilo Princip ich zastrelil. 

Nemecko vyzvalo Rakúsko-Uhorsko, aby tvrdo zakročilo. Rakúsko-Uhorsko vypovedalo 28. júna 1914 Srbsku vojnua tým vznikol prvý svetový konflikt. 

Po boku Rakúsko-Uhorska bojovalo Nemecko, neskôr sa pripojilo Turecko a Bulharsko, na strane Srbska stál jeho stály spojenec Rusko, ku ktorému sa pridali Francúzsko a Veľká Británia a neskôr USA, Taliansko a ďalšie krajiny. 

Vojna sa skončila kapituláciou ústredných veľmocí 11. novembra 1918 v Compiegne. Vojna si vyžiadala životy 9,6 milióna vojakov a 7 miliónov civilistov.

 

 

Slovenské národné povstanie

Slovenské národné povstanie alebo Povstanie v roku 1944 bolo ozbrojené povstanie slovenských povstaleckých jednotiek počas druhej svetovej vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na slovenské územie. Začalo sa 29. augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami, nepriamo bolo i útokom proti autoritatívnej vláde na čele s Jozefom Tisom, ako aj snahou byť na strane víťazných mocností druhej svetovej vojny. Centrom povstania bola Banská Bystrica. Nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili, v noci z 27. na 28. októbra 1944 časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny na jar 1945.

70. výročie SNP a 100. výročie prvej svetovej vojnyCelá fotogaléria sa nachádza na obecnom úrade


 


Úvodná stránka