Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Dožinky 14.8.2018

„Chlieb krájať to nie je len tak. Poznáš raz, čo to znamená. Môj milý, chlieb je odmena.

Preto sa modlíš a ja tiež:-  chlieb každodenný daj nám dnes“.

Tieto verše patria do básne majstra pera Milana Rúfusa a je to naozaj tak, chlieb krájať nie je len tak. Začína sa to maličkým zrnkom, ktoré silou prírody a ľudským úsilím zo zeme vyklíči, ale pokým sa zo zrnka stane chlebík musí sa vykonať veľa namáhavej práce, ktorú naši predkovia vykonávali s láskou, skromnosťou a obetavosťou, aby uživili svoje rodiny.

Leto aj tento rok vyfarbilo klásky obilia do zlatej farby a to je znak, aby sme prijali už po tretí   krát pozvanie pána Jána Pekára - Halajkeje a jeho rodiny na dožinkové oslavy spojené s poslednou mlatbou a preniesli sa tak pár rokov dozadu do čias našich starých mám. Stalo sa tak podvečer v utorok 14. augusta 2018. Na dvore u „Halajkov“ bolo všetko pripravené a na stoloch rozvoniavali domáce koláče a nechýbalo ani vínko, veď pri mlatbe sa dosť práši, tak treba aj hrdlá orosiť.  Vierka, dcéra pána Pekára všetkých privítala a pripomenula tradíciu mlátenia obilia v ich rodine. Následne sa dve historické mláťačky  hladko rozbehli a práca išla mlatcom pekne od ruky. Folklórna skupina Hájiček zaspievala pekné dožinkové piesne a zahanbiť sa veru nedala ani malá Emka Lenhartová, ktorá predviedla svoj spevácky talent. Na záver bol gazdovi a gazdinej odovzdaný dožinkový veniec ako symbol vďaky za všetky dary zeme. Dožinkové oslavy potom pokračovali tancom, spevom a veselou zábavou.

Rodine pána Pekára, ktorá zorganizovala dožinkové oslavy v spolupráci s obcou patrí poďakovanie pána starostu, za to, že zachováva tieto pekné tradície pre ďalšie generácie.


 
Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec

Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec

Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec


 
 
Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec

Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec

Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec


 
 

 
Položky 1-6 z 17


Úvodná stránka