Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Symboly obce - erb  a vlajka

 

erb     Štiepený červený štít. V pravej polovici erbu strieborný sv. Michal zlatou kopijou so strieborným hrotom zabíja draka. V ľavej polovici na zlatom polmesiaci stojí strieborná Panna Mária s Ježiškom. Postavy sú zlato nimbované.
    Pre dve samostane sa vyvíjajúce obce boli prelomové dva roky – rok 1960 a rok 1993. V roku 1960 bolo Brusno pričlenené k Chrenovcu ako jeho miestna časť a 1. januára 1993 sa obe obce pretvorili na dve rovnoprávne obce so spoločným názvom Chrenovec-Brusno.
    Tieto fakty zasiahli aj do osudov konštituovania obecných symbolov. V roku 1991 sa pre Chrenovec odporúčal strieborne odetý muž (richtár?) na zelenej pažiti so zlatou palicou, po jeho ľavej strane z pažite vyrastá zlatá vetvička, všetko umiestnené v červenom štíte. Išlo tak o rekonštrukciu obrazu z najstaršej historickej pečate obce z roku 1839, ktorá zrejme mala predlohu v pečatidle staršom asi o sto rokov.
    Nový právny štatút obce Chrenovec-Brusno po 1. januári 1993 podnietil navrhovateľa erbu, aby pre dve rovnocenné obce so spoločným názvom vytvoril združený erb, ktorý by vychádzal z historických sfragistických pamiatok oboch obcí. Upustilo sa od koncepcie obnovy najstaršieho historického znaku a podkladom pre novokonštituovaný erb v roku 1994 sa stali dve pečatidlá, ktoré pre obe obce v roku 1852 vyryl ten istý kovorytec. V prvom pre Chrenovec rytec zobrazil sv. Michala archanjela zabíjajúceho kopijou draka a v druhom pre Brusno zobrazil na polmesiaci stojacu Madonu s dieťaťom. Takto vytvorený združený erb je nesporne výnimočný a originálny. Sfragisticko-heraldickú rešerš a návrh erbu pre Chrenovec i Chrenovec-Brusno spracoval v rokoch 1991 a 1994 prof. Jozef Novák.

 


 

vlajka    Vlajku obce Chrenovec-Brusno tvorí šesť pruhov vo farbách, bielej, žltej, červenej, bielej, žltej a červenej. Vlajka je ukončená tromi cípmi.


    Symboly Chrenovca-Brusna sú zaevidované v Heraldickom registri SR pod signatúrou C-8/94.

 


 


Úvodná stránka